18 травня 1944 року о 3-й годині ранку силами НКВС розпочалась депортація кримських татар з батьківщини. У цей день в Середню Азію з півострова був відправлений перший ешелон кримських татар. Всього було депортовано понад 180 тисяч чоловік.

новости, новини, Україна, Украина, Бегемот, Бегемот медиа, влада, власть, політика, политика, begemot, begemot.media, депортація кримських татар«Чорний світанок» і «Поїзди смерті» — картини пам’яті жертв депортації кримських татар

Депортованим відводили від кількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з ними відправляли до місць заслання. За спогадами очевидців, тих, хто чинив опір або не міг іти, часто розстрілювали на місці. У дорозі засланців годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. У деяких ешелонах засланці отримали їжу вперше і востаннє на другому тижні шляху. Померлих ховали нашвидкуруч поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.

У телеграмі НКВС на ім’я Сталіна йшлося про те, що було виселено 183 155 осіб. За офіційними даними депортували 144 тисячі кримських татар; за кримськотатарськими джерелами – 228 500. Значна кількість депортованих померли від голоду і хвороб у першу ж зиму 1944-1945 років. У каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС.

Переважну частину депортованих направили на спецпоселення до Узбекистану, частину — до ГУЛАГу, а ще частину — для поповнення спецконтингенту для Московського вугільного басейну. Депортація була одним із засобів «детатаризації» Криму. 1989 року Верховна Рада СРСР засудила депортацію кримських татар і визнала її незаконною і злочинною.

225 тисяч кримських татар виселили з півострова 1944 року, за даними Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Михайла Птухи. Із них за перші 1,5 року по тому померли близько 110 тис. У каральній операції брали участь 32 тис. співробітників НКВС. 260 тисяч кримських татар жили у Криму 2013-го. Це — близько 12% населення півострова.

Дню пам’яті жертв депортації присвятили сайт http://surgunlik.ru/ . Там можна ознайомитися з картинами та віршами художника Рустема Емінова. С 1990 року він працює над серією картин, присвячених історії кримськотатарського народу. Роботу над цією серією художник вважає основною темою своєї творчості і сподівається, що вона стане основою музею народної пам’яті. Подаємо один із віршів Рустема Емінова, присвячений пам’яті трагедії кримськотатарського народу 1944 року:

Полки солдат идут по Краю
В ночи, сгущенной до черна
Зачем они пришли, не знаю,
Когда весь в Крым в объятьях сна.

Шли весело, как на прогулке
Плевали в стороны – и шли …
Чужие этим переулкам
И морю Черному вдали.

Идущих первыми троих
Узнал я, это не они ли
— Я так запомнил лица их –
Еще вчера у нас гостили …
Они свернули на дорогу

Что к дому, в сердце холодок …
И пес наш чувствуя тревогу
Скулил и рвал свой поводок.
Сухой щелчок – и пса не стало,
Он даже взвизгнуть не успел …
Взгляд на часы «Начнем, пожалуй» …
Из тройки кто-то прохрипел

ответ послышалось – «Конечно,
Что воду в ступе нам толочь?»
И для народа наступила
Варфоломеевская ночь.

И заработали приклады,
Круша оконное стекло,
Подобно Дантовскому аду,
Все вдруг смешалось, поплыло …

Потоки клеветы и лжи
В ночи весенней дуют,
Ни стар ни млад пощады не проси
Со стариками и старухами воюют

Сегодня доблестные воины Руси.
Здесь крушат сапогами двери
С остервенением в глазах
В дома врываются, как звери

И стонет, тонет Крым в слезах …
Гонимые в чем были
Указ вождя! И некому помочь
Законы вывернуты, словно дышло
Ни прошлого, ни Родины …
Всего за ночь.

ИСТОЧНИК ГАЗЕТА

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube