Заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль заявила про те, що в разі нереалізації проекту «Північний потік-2» Росія буде змушена домовлятися з Україною про новий контракт щодо транзиту газу в ЄС.

Про це вона сказала в ефірі телеканалу «Прямий», повідомляє«УП».

Північний потік-2, транзит газу в ЄС, Росія, контракт, Україна, монополіст, новини

«У ЄС можуть створити рівні умови для всіх країн з купівлі та транзиту газу, щоб «Газпром» не користувався ніякими звичними для нього перевагами», — сказала Зеркаль.

«І після цього в ЄС вже зможуть купувати газ у» Газпрому «не на нашому західному кордоні, а на нашому східному кордоні, і поставляти самі собі газ через територію України. Це буде найбільш вигідний маршрут, а «Північний потік-2» — думаю, що він не буде існувати в ці терміни, які малює собі РФ. Чи буде він взагалі, не можу сказати «, — підкреслила заступник міністра.

На питання, чому до цього часу не буде виконано таким чином, щоб ЄС купував російський газ на російсько-українському кордоні, в місці входження газу в українську газотранспортну систему, Зеркаль відповіла: «Тому що зараз це вже не предмет розгляду в Стокгольмському арбітражі, де ми сподівалися, що це питання знайде своє рішення. Оскільки контракти, які існують між «Нафтогазом» і «Газпромом» фіксують, що ці точки знаходяться на нашому західному кордоні».

«І ми сподівалися, що при розгляді в арбітражі, арбітраж дозволить нам впровадити Третій енергетичний пакет і перенести ці точки, тобто домовитися з росіянами. Але цього не вийшло, тому що арбітраж сказав… це питання вашого внутрішнього регулювання, питання ваших внутрішніх взаємин і ми тут ні при чому, це не питання арбітражу», — пояснила вона.

«У 2019 закінчується термін дії контракту на покупку і транзит природного газу, укладеного в 2009 році між «Газпромом» і НАК «Нафтогаз України». І тому ми зараз всі працюємо над тим, щоб були нові контракти, і щоб ці нові контракти були відповідні до Третього європейського енергопакету і давали всім доступ до нашої труби, включаючи «Газпром».

Але «Газпром» повинен резервувати собі певну кількість газу, яке вони збираються транспортувати через територію України, і це, мабуть, повинен бути не «Газпром», а та компанія, яка буде відповідати за транспортування газу в Європу», — зазначила Зеркаль.

«Що стосується того, наскільки у нас сильні позиції, буде також залежати від того, чи буде до кінця 2019 року цей другий Північний потік, якщо його не буде, то РФ буде змушена піти з нами на переговори і вести ці переговори, включаючи наше законодавство», — заявила дипломат.

«Третій енергетичний пакет — це правила, які застосовуються в ЄС до всіх операцій на ринку газу. Це питання про те, що мають ті, які видобувають газ, ті які транспортують газ, ті, які продають газ населенню і всім іншим. Вони повинні бути незалежні один від одного, щоб не було монополії», — пояснила Зеркаль.

У той же час, на її переконання, «Газпром» не хоче таких змін в правилах, так як вони будуть для нього невигідні.

Тим часом, эвродепутати підтримали законопроект Єврокомісії, який поширює правила внутрішнього газового ринку ЄС на російський «Північний потік-2». Це може заблокувати будівництво газопроводу.

Комітет Європарламенту з питань промисловості, досліджень та енергетики схвалив поправки в газову директиву, згідно з якими правила Третього енергопакету повинні поширюватися і на морські газопроводи, що зв’язують ЄС з третіми країнами.

Як зазначає російське видання «Комерсант», якщо правила Третього енергопакету будуть застосовуватися до «Північного потоку», то для проекту буде потрібно створити незалежного оператора. Таким чином «Газпром», який є єдиним акціонером Nord Stream 2 AG, повинен або вийти з капіталу газопроводу, або залишитися в проекті як фінансовий інвестор, не маючи можливості впливати на операційну діяльність.

Тарифи на прокачування газопроводом потрібно буде погоджувати з регулятором, а до газопроводу повинен бути забезпечений доступ інших постачальників крім «Газпрому».

Противники проекту, в тому числі Польща, країни Балтії і Данія — стверджують, що «Північний потік-2» збільшить залежність ЄС від «Газпрому», який вже поставляє близько третини обсягів газу в ЄС.

ИСТОЧНИК УКРАЇНСЬКІ НОВИНИ

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube