Видатний мовознавець, доктор філологічних наук Олександр Пономарів на сторінці свого блогу продовжує втаємничувати широкий загал у тонкощі української мови. Із-поміж іншого професор пояснює, що варто зробити з баристою, а також чим Трофименко відрізняється від Трохименка

Трофименко, бариста, різниця, українська мова, професор, поясненя

Читачку Юлію Терлецьку цікавить, чи є в українській мові слово цигейка і яка його етимологія.

Слово цигейка означає «вовна вівці цигайської (тонкорунної) породи».

Етимологічно цигейка й цигайський пов’язані з німецьким словом die Ziege – коза. Крім української, слово цигейка є в білоруській, польській та в инших слов’янських мовах.

Дмитро Карпій запитує: як правильно перекласти російське заделывать – застосовується в будівництві, коли якийсь простір – щілину, проміжок – «заделывают» цементно-піщаним розчином.

Залежно від контексту в цьому значенні використовуємо дієслова: замуровувати, замазувати, зашпаровувати, зарівнювати.

Читайте також: «Он рухнет»: появилось объяснение спешке Путина открыть Крымский мост

Читачка Вікторія запитує, чи відмінюване слово бариста – «людина, яка готує й подає каву в кав’ярні».

Це слово походить від італійського barista – «бармен, буфетник, буфетниця» – і належить до подвійного роду (як наші листоноша, сирота).

За законами нашої мови, воно мало би перейти до розряду жіночого роду і відмінюватися: баристи, баристі, баристою й так далі. Але, на мою думку, якщо їх і запозичати, то зробити з них іменники чоловічого (барист) та жіночого (баристка) роду.

Олександр Ігнатов запитує, як правильно українською мовою Иван Грозный?

Пишуть Іван Грозний, але це неправильно. Ми ж не називаємо одного з французьких королів Philippe IV le Belle Філіпп Белль, кажемо Філіпп IV Гарний. Тож і російського царя маємо називати Іван Грізний.

Тарас Трохименко хоче з’ясувати російсько-українські стосунки між прізвищами Трохименко й Трофименко.

Прізвище Трохименко закономірно українське. Трофименко – теж українське, але зросійщене. Порівняймо: Пилипенко – зросійщене Филипенко, Пилипович – зросійщене Филипович.

Російське прізвище було би Трофимов, а не Трофименко. Оскільки тепер існують два варіянти цих прізвищ, то й українською і російською мовою вони пишуться однаково: Трохименко, Трофименко.

Читач Валерій з Волині цікавиться, як правильніше: жінки мають гарний смак у моді чи жінки мають хороший смак у моді? Чи можна вживати обидва варіянти?

Можна вживати обидва, але ліпше жінки мають гарний смак у моді.

ИСТОЧНИК uainfo

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube