Досі українське літературознавство (якщо не помиляюсь) не подало студенту-філологу й, загалом, читачеві Миколу Гоголя як «нашу людину в Гавані».

літературознавство , Гоголь, письменник, любов до Батьківщини, відносини

Хоча знайомство з творчістю Великого українця, серед іншого, ріже «двома світами» письменника: світом ніжної дотепної ліричної України з яскравими кумедними й щирими персонажами і світом собакевичів, плюшкіних та городнічіх з безправними рабами й таким дуриствітсвом, що навіть чорт у Санкт-Петербургові розгубився.

У Гоголя ці два світи – Україна й Росія – ніде не змішуються. Письменник відтворив любов до Батьківщини й розніс «у пух і прах» тодішню Московщину. Свого часу, цар, побачивши на сцені «Ревізор», заборонив його.

Роль Миколи Гоголя не лише в історії української літератури, а й у – ширше – історії українсько-російських відносин ще не досліджена літературознавцями.

Микола Гоголь поїхав у Росію, щоб руйнувати її, й залишив нащадкам для війни з недоімперією зброї більше, ніж Україна успадкувала від СРСР.

А ось так, загалом, тепло пишуть про Гоголя російські дослідники, захоплюючись саме «українськими мотивами» українського письменника. Ігноруючи неприємниу реальність, що з часів «Мертвих душ» і «Ревізора» там мало що змінилося.

ИСТОЧНИК Василь ЛАПТІЙЧУК

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube