Кожного разу, коли я завантажую якусь програму на свій мобільний телефон і бачу, що ціною користування нею буде доступ до моїх: фото, відео, геоданих, контактів etc, в 99,9% випадків, особливо, коли не розумію, навіщо це потрібно сервісу, я зупиняю завантаження. Таке глибоке та безцеремонне втручання у моє життя, по-перше, лякає, по-друге, дратує.

новости, новини, Україна, Украина,Бегемот, Бегемот медиа, влада, власть, політика, политика, begemot, begemot.media, begemot media, доступ, соцмережа, особисті данні, мобільний телефон

На жаль, від цього тотального контролю за тобою та твоїми потребами неможливо нікуди подітися. Тільки ти в інтернеті починаєш шукати якісь речі (від хустки до мультиварки), в твоїй стрічці на Facebook одразу з’являється купа пропозицій по темі. Відчуваєш себе героїнею роману Оруела. Утопічне майбутнє все ближче.

Черговим тривожним вже не дзвіночком, а калатанням у дзвони став останній скандал із Facebook. Вже кілька тижнів світ більшою мірою чи меншою, на жаль, Україна обговорює ситуацію довкола цієї популярної соцмережі.

Нагадаю, в компанії Facebook стався найбільший витік данних в історії. Ще в кінці 2016-го року швейцарський журнал Das Magazin публікував розслідування про те, що технології таргетованої реклами в мережі Facebook вплинули на підсумки виборів в США, а також референдуму про вихід Великобританії з ЄС.

Компанія Cambridge Analytica використовувала особисті дані понад 50 мільйонів користувачів Facebook, отримані без їх дозволу, для розробки програми, яка дозволила створювати індивідуальні портрети американських виборців і маніпулювати їхньою думкою за допомогою політичної реклами.

Зокрема, у липні 2016 року волонтери кампанії Трампа отримали додаток, який підказував політичні уподобання і особистісні типи жителів того чи іншого будинку. Таким чином, вони могли будувати свою агітаційну розмову, виходячи з цих даних, маніпулюючи при цьому думкою співрозмовників. Зворотну реакцію волонтери також записували в цей додаток, який відправляв дані в аналітичний центр Cambridge Analytica.

Потім в дію вступав Facebook і мікротаргентинг, орієнтований на дуже маленькі групи користувачів. Три чверті рекламного бюджету передвиборчої компанії Трамп вклав саме в цифрову сферу. Популярна по всьому світу соцмережа стала досконалою зброєю на виборах.

Практично так само Cambridge Analytica працювала і над британським референдумом про вихід з ЄС: збирала інформацію про британців в соцмережах, а потім розсилала агітки за вихід Британії з ЄС.

Усього Cambridge Analytica за допомогою спеціального додатку thisisyourdigitallife, який розробив російсько-американський академік, отримала доступ до 50 мільйонів профілів. Показово, що сам академік також отримував гранти від російського уряду на вивчення емоційного стану користувачів Facebook. Тобто російські вуха стирчать і в цій історії.

За рік і в Україні президентські, а потім ще за півроку парламентські вибори. Я чудово розумію, що Facebook та мобільні додатки знають про мене якщо не все, то дуже багато. Я також чітко розумію, враховуючи імпотентну реакцію Facebook щодо захисту своїх користувачів в США та Великобританії, я та мої персональні данні абсолютно не захищені. І я можу стати жертвою чергової розробки російських злих геніїв, які будуть намагатися втрутитися в результати виборів або ж передвиборчих маніпулятивних технологій одного з кандидатів.

Впевнена, більшість українців не мають жодних сумнівів щодо цих загроз та ілюзій, що державна кібербезпека зможе захистити нас. Тому покладатися треба виключно на себе. Я розумію, що ідеальній варіант – це просто покинути соцмережі, ідеальний, але нереальний. Але культивування та активне застосування правил кібергігієни однозначно стане в нагоді. Її принцип дуже простий: чим менше ви даєте доступу до своїх даних, тим безпечніше. Подумайте про це, коли наступного разу будете завантажувати черговий мобільний додаток, або надавати персональні дані на запит в інтернеті. Пам’ятайте: великий брат спостерігає за вами.

Автор: Ірина Соломко

ИСТОЧНИК 24tv

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube