Росія готує санкції у відовідь на санкції США, пише у своєму блозі на «Новому часі» російський політолог Дмитро Орєшкін. Серед усього іншого, влада хоче заборонити ввезення американских ліків і продуктів. Чи готові росіяни вдатися до таких жертв?

готові, антисанкції, жертви, росіяни, Росія, США, санкції, ліки, продукти

По-перше, їх ніхто не питає. Після виборів росіяни переживають депресію і гостре небажання брати участь в якихось публічних акціях. Згідно з недавнім опитуванням Левада-центру (а це все-таки найкраща російська служба), лише 10% росіян теоретично допускають можливу участь у протестних акціях. Решта 90% – не готові й не хочуть. Це найвищий рівень політичної апатії за останні вісім років.

Не можна сказати, що люди незадоволені. Можна сказати, що вони не знають, що робити. Не знають, за що боротися, а тому і не збираються.

Передбачувані російські санкції – це, звичайно, удар по власному населенню. Особливо, коли йдеться про ліки: не потрібно пояснювати, чому американські кращі за китайські. Інше питання, що перші дорожче, але заради порятунку життя люди якось знаходять ці гроші.

Тепер у них не буде американських ліків. Зрозуміло, що американці та їхні фірми не ильно постраждають від втрати російського ринку, який і без того не був таким уже великим. А ось росіяни постраждають.

Що ж до заборони на ввезення сигарет і напоїв, то це теж не буде великим шоком. Передовсім це все-таки дорого, а люди вважають за краще щось подешевше. Більшість цього просто не помітить. Вони продовжать купувати вітчизняні цигаркм й горілку, яка раз у п’ять дешевша, ніж якийсь американський віскі. Ну а ті, які дуже сильно люблять тамтешній бурбон, завжди можуть купити його в будь-якому Duty Free.

Контрсанкціі – очевидний піар. І піар правильний – люди його із задоволенням споживають. Більш того, вони вважають, що потрібно було відповісти США жорсткіше: краще нанести ядерний удар.

Це типово радянська здатність – вибирати проживання у віртуальної реальності замість матеріальної. Кремль це добре розуміє, а тому сміливо дозволяє собі подібні речі.

Насправді від санкцій постраждає мала частина що російської, що американської економіки. І це не так вже значуще для населення, але дуже медійно – мовляв, «а ми все-таки по ним якось ударили».

Більшість людей просто намагаються не звертати на це увагу, так само, як і не думати про те, в чому реальна сила Володимира Володимировича. Який удар він наніс Сирії, як він захистив Башара Асада від США, як він стримує американську агресію тощо.

Раціонально про це думати не можна – інакше ти просто не побачиш ніяких перемог. Тому росіяни намагаються думати ірраціонально – «але, напевно, десь там ми все-таки їм відповіли».

Це типова ситуація для Росії, і вона цілком об’єктивна.

Саме так ідуть справи в країні. Тому говорити про те, що кривавий режим Путіна впаде з дня на день – чим люблять займатися деякі російські політологи, що, як правило, проживають за кордоном, – це просто наводити тінь на тин.

Читайте також: Новые перлы от Россия1 и Марии Захаровой

Режим консервативний, він нездатний до розвитку, та й не прагне до цього. А разомі з ним від світових процесів відстає Росія. Але режим це анітрохи не хвилює: він контролює владу, ситуацію та ідеологію. А значить, усе в порядку, чому свідчення – перемога Путіна на виборах.

Радості це нікому не приносить, але і розчарування теж: такий собі брежнєвський СРСР в мініатюрі.

А ось заборона Telegram багатьох турбує. Але тільки ту меншість, яке цим месенджером користувалося. Якихось 5-10% населення. Вони роздратовані, заклопотані, мають фрустрацію. Вони розуміють, що країна йде в глухий кут.

Але їхня позиція теж типова для брежнєвської ситуації 70-80-х років, часи так званої кухонної опозиції. Такі люди просто не ходять що на вибори, що на демонстрації, в яких розчарувалися. І загалом правильно: користі від цих демонстрацій нуль.

Ці люди просто відняли себе з процесу, режиму й держави. Спочатку ментально, а молодь все більше реально – просто їдуть звідси і крапка.

У такому брежнєвському застої СРСР існував мінімум 15-20 років, поки не розвалився. Але до розвалу ще потрібно дійти. Поки таких підстав немає: нафта дорожчає, а рубль хоч і дешевшає, що навіть зміцнює режим. Адже таким чином останній отримує зайві гроші.

Так, напевно, заборона Telegram когось зачепила. Однак це не життєво важлива послуга. Не те, що здатне консолідувати, викликати протест або політичні акції. Покричати, посміятися, полихословити в соцмережах – і не більше.

Насправді, в даній ситуації Росія є таким собі мерином. Який потрохи працює, не надривається, в силу відомих причин дітей не виробляє, а найголовніше – слухняний.

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube