Влада Молдови підтвердила, що закликала Організацію Об’єднаних Націй обговорити виведення російських військ із сепаратистського регіону Придністров’я на майбутній сесії Генеральної асамблеї наступного місяця.

виведення російських військ, Молдова, Придністров'я, ООН, Росія, новини, Begemot, begemot.media, Begemotmedia

Російські війська на параді в головному місті Придністров’я Тирасполі

Як написав у фейсбуці спікер парламенту Андріан Канду, лист із таким проханням передав до ООН постійний представник Молдови в цій організації Віктор Морару.

«Протягом 25 років Росія під приводом «миротворчої місії» залякує нас, тримаючи свої війська, боєприпаси і озброєння на території нашої держави», – нагадав спікер.

Раніше про цього листа писали засоби інформації Росії, але офіційного підтвердження не було.

Постійний представник Росії в ООН Василь Небензя, реагуючи на листа, заявив, що, на думку Москви, обговорення в ООН виведення російських військ із Придністров’я «не буде сприяти мирному процесові». Він також назвав ініціативу Кишинева «не дуже дружньою і доволі несподіваною».

Місяць тому парламент Молдови схвалив заяву, якою вимагає від Росії вивести війська, озброєння й інше обладнання з Придністров’я. Цю заяву відразу ж засудив проросійський президент країни Ігор Додон, що має обмежені повноваження, назвавши її «ще одним провокаційним кроком», що має на меті «погіршити відносини з Росією».

На початку травня Конституційний суд Молдови вже визнавав присутність російських військ у країні неконституційним: чинна Конституція Молдови проголошує її нейтралітет і не припускає постійної присутності іноземних військ на території країни.

Росія продовжує утримувати у Придністров’ї, за оцінками, до двох тисяч своїх військовослужбовців: близько тисячі, за словами Москви, необхідні для охорони величезних складів озброєнь, що лишаються там іще з радянських часів, близько 500 перебувають як «миротворці» і ще 500, як заявляє Росія, потрібні для ротації цих миротворців.

Росія ще на саміті ОБСЄ 1999 року у Стамбулі взяла на себе обіцянку вивести свої війська з Придністров’я до 2002 року, але не виконала її. Всупереч цим зобов’язанням і численним закликам і Кишинева, і міжнародної спільноти, Росія тепер відмовляється зробити це і заявляє, що і не виведе, бо «міжнародна ситуація змінилася».

Переважно російськомовний регіон Придністров’я, де базувалася 14-а армія Радянської армії СРСР, а потім Збройних сил Росії, нині перейменована в Оперативну групу російських військ, іще в радянські часи, 1990 року, односторонньо проголосив «незалежність» від решти Молдови. Самопроголошеної «незалежності» Придністров’я не визнав ніхто у світі, хоча регіон має істотну підтримку Росії – політичну, економічну і військову.

Після нетривалої війни 1992 року, в якій загинуло близько 1200 людей, Кишинів остаточно втратив контроль над цим регіоном країни. В тій війні на боці сепаратистів узяли участь окремі бійці й цілі підрозділи й частини російської армії зі своїм озброєнням і бойовою технікою.

1992 року за двосторонньою російсько-молдовською угодою на адмінмежі між Придністров’ям і рештою Молдови була започаткована миротворча операція з участю російських і молдовських військ, а також збройних формувань сепаратистів.

ИСТОЧНИК RadioSvoboda

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube