Про штраф і економічну філософію. Серед речей, які мене особливо в нас вражають — це віра в ефективність штрафів і покарання загалом. І особливо, що ця віра часто поширена серед лібералів із західними тренінгами.

ефективність, штрафи, корупція, звичка, комфорт, беспека, наслідки

Позавчора проголосували в першому читанні про підвищення штрафу за непристібнутість до 840 грн. Я вважаю це рішення абсолютно беззмістовним. І ось чому.

Я завжди пристібаюсь в машині. І мене не мотивує ні штраф, ні страх — це робити. Єдина причина чому я це роблю — це те, що як тільки я сів за руль — я пристібався. Це ввійшло в мою звичку, і відсутність ременя є дискомфортною для мене. Якщо раптом завтра хтось вирішить скасувати пристібнення — я буду продовжувати це робити. Це звичка і комфорт, набуті ще в момент навчання водіння.

Далі: підвищення штрафу просто підвищує рівень корупції. Коли штраф складає 300 грн, то брати хабар в розмірі 150 грн — для поліцейського замала сума з огляду на ризик. Але коли мова про 400 грн — це вже більш комфортно і порушнику, і поліцейському. При цьому, беручи до уваги різний рівень фінансової спроможності для тих, хто має більше грошей, така сума штрафу значення немає.

Значна кількість людей в Україні реагує на штраф як «не повезло». Вони не реагують в форматі «треба пристібатись», вони кажуть «наступного разу треба встигнути це зробити перед постом». Ті, у кого це не в звичці, не будуть це робити через штрафи.

Ок, а як тоді це має працювати?

Мені часто розказують, що за кордоном працюють штрафи. Я це добре знаю, оскільки на власні очі бачив як там бояться порушувати. Але дуже наївна логіка думати, що справа в штрафі. Зовсім, ні. Заплатити 50-100 євро — абсолютно не трагедія для європейця. Справа в іншому, в тому, що інформація про штраф — доступна для ринку. Якщо ви часто порушуєте — для вас в рази стає дорожчою страховка на машину і на здоров’я.

Вам з меншою ймовірністю захочуть дати кредит і навіть менше хотітимуть брати на відповідну роботу. Все це є в рази страшніше, ніж одноразова сплата штрафу.

Тому розмір штрафу значення немає. Має значення його наслідок. А в нас більший штраф буде вести до більшої корупції. І взагалі логіка карати, щоб досягнути бажаного — це чисто радянська логіка, яка зрештою в самому Союзі, де за все карали і штрафували, не призвела до законослухняності.

ИСТОЧНИК Victor Andrusiv

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube