1917 — у Києві на Володимирській 42, у приміщенні українського клубу «Родина», з ініціативи Товариства українських поступовців за участю українських політичних партій, військовиків, робітників, духовенства, кооператорів, студентства, громадських і культурних організацій оголошено про утворення Української Центральної Ради.

бегемот, begemot, begemotmedia, новости, Української Центральної Ради, помилки і уроки історії, Україна

Центральна Рада була створена за ініціативою демократичної української інтелігенції, об’єднаної в Товариство українських поступовців, за участю політичних партій України, а також представників робочих, духовенства, військових, студентів, громадських і культурних організацій.
Головою УЦР заочно обрано Михайла Грушевського, якого тимчасово заступав Володимир Науменко, а товаришами (заступниками) голови — Дмитра Антоновича і Дмитра Дорошенка. Згодом УЦР стане парламентом незалежної України. Склад Центральної Ради поповнювався і розширювався на демократичній основі. Вже в кінці липня УЦР нараховувала 822 члени. За весь час свого існування Центральна Рада видала чотири Універсали (державно-політичні акти), які визначили етапи Української держави — від автономного до самостійного.

Своїм І універсалом, 23 червня 1917 року, УЦР фактично проголосила автономію України. Потім сформувала Генеральний Секретаріат на чолі з Володимиром Винниченком — перший уряд України. Другий Універсал — 16 липень 1917 року, був кроком назад, своєрідним компромісом з російським Тимчасовим урядом. Він проголошував, що остаточно форма автономії України буде вирішена Установчими зборами Росії.

Після більшовицького перевороту в Петрограді Центральна Рада ІІІ Універсалом, 20 листопада 1917 року, проголосила створення Української Народної Республіки (УНР), з визначенням її в федеральних зв’язках з Росією. Як свідчили результати виборів до Всеросійських Установчих зборів, 25 листопада 1917 року, вона мала тоді за собою більшість населення України, оскільки українські партії, відігравали провідну роль в УЦР (а це були українські есери і соціал-демократи), отримали 75 відсотків голосів виборців ( більшовики лише 10%). Скликаний 17 грудня 1917 року в Києві I Всеукраїнський з’їзд Рад селянських, солдатських і робітничих депутатів висловив цілковиту довіру і підтримку Українській Центральній Раді.

Але подальша діяльність Центральної Ради значно ускладнилася протидією місцевих більшовиків і уряду Радянської Росії, які поставили собі за мету будь-що завадити українській незалежності і не випустити Україну зі сфери своїх інтересів. Фактично вже з кінця листопада 1917 більшовики почали готуватися до повалення Української Центральної Ради і захоплення влади в Україні.

Ленін і Троцький написали «Маніфест до українського народу з ультимативними вимогами до Української Ради», на противагу УЦР в Харкові було сформовано радянський уряд (Народний Секретаріат), а Україна була проголошена Республікою Рад. До того ж Росія почала проти України відкриту збройну агресію. Саме в цей надзвичайно гострий момент, 22 січня 1918 року, і був оприлюднений ІV Універсал Центральної Ради, яким Україна проголошувалася незалежною державою. Після цього було прийнято ще ряд важливих законів — про 8-годинний робочий день, земельну реформу, грошову систему, державний герб УНР тощо. Останній її законодавчий акт, прийнятий 29 квітня 1918 року в Києві, прийняв Конституцію Української Народної Республіки.

Нинішні політики повинні уважно вивчити уроки Української революції 1917-1921 років. Найважливіший із них: тут, в Україні, кожен із них може мати друзів, суперників, опонентів. Вороги, з якими слід боротися справді безкомпромісно, – за межами країни, у Росії, яка веде війну проти усіх нас.

Суперники чи опоненти можуть бачити Україну іншою. Вороги ж її просто не бачать у майбутньому. Вони можуть вдавати союзників чи навіть друзів, але їхньою метою є знищити нашу державу.

Учасники Української революції 1917-1921 років зрозуміли цей урок надто пізно. Тому полишили країну на поталу ворогу, тому дописували свої повчальні мемуари в кав’ярнях Відня, Парижа чи Берліна. Нинішні політики ще мають шанс зробити так, щоб нащадки могли без брому читати про їх діяння.

ИСТОЧНИК Аргумент

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube