26 квітня 1986 року о 23:44 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства. З різницею у дві секунди відбулись два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС.

новости, новини, Україна, Украина, Бегемот, Бегемот медиа, влада, власть, політика, политика, begemot, begemot.media, Чорнобильської АЕС

26 квітня 1986 року в 1:23:47 стався вибух на Чорнобильській атомній електростанції. Сталося це у ході проведення проектного випробування турбогенератора №8 на 4 енергоблоці. Реактор був повністю зруйнований, а також обрушилася будівля енергоблока, частково — покрівля машинного залу.

Спочатку виникло понад 30 вогнищ пожежі, основні з яких протягом години були придушені. До 5 години ранку пожежу повністю ліквідували.

Проте через деякий час виникла пожежа ще більшої потужності у різних частинах центрального залу 4 блоку через разотравления атомного палива зруйнованого реактора. Щоб загасити цю пожежу, довелося використовувати вже вертолітну техніку.

Був зупинений сусідній 3-й енергоблок і відключене устаткування 4-го енергоблоку.

Лише наступного дня, після того як у Швеції за рівнем радіації визначили, що в Україні сталася аварія, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію. Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинули 31 особа і більше 200 було госпіталізовано.

Після вибуху дах енергоблоку й покрівля машинного залу частково обвалилися, почалася пожежа. Під уламками загинув Валерій Ходейчук – старший оператор головних циркуляційних насосів реакторного цеху № 2. Його тіла так і не знайшли.

Ще один оператор Володимир Шашенок помер на ранок у лікарні від перелому хребта. Вибух спричинив викид радіоактивних речовин. Був у 300 разів більший за ураження під час бомбардування Хіросіми 1945-го. Утворилася радіоактивна хмара, що накрила весь європейський континент. Найбільше – Україну, Білорусь та частину Росії.

За багатьма версіями, в результаті аварії стався викид до 14·1018 Бк, це приблизно 380 мільйонів кюрі радіоактивних речовин.

Сила вибуху становила 300 Хіросім.

У 134 співробітників ЧАЕС, пожежних та членів рятувальних команд розвинулася променева хвороба. 28 осіб з них загинули зовсім скоро – протягом декількох місяців.

Дані організації Союз «Чорнобиль» показують, що з 600 000 ліквідаторів 10% загинули, а 165 000 – стали інвалідами.

Радіоактивна хмара від аварії накрила величезну кількість територій: європейську частину СРСР, більшу частину Європи, а США – східну.

Близько 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі.

Жителів Прип’яті почали евакуйовувати о 14:00 наступного дня після аварії. Також відселили жителів сіл 10-кілометрової зони. Всього – 46 тис. осіб. Людям казали, що виїжджають на кілька днів. Просили брати тільки документи. У будинках залишали речі, у стайнях – худобу.

Однак евакуація була проведена не відразу, адже радянський уряд досить довго як для такої катастрофи замовчував її. Посилює обурення й той факт, що 1 травня люди, ні про що не підозрюючи, вийшли на травневий мітинг цілими сім’ями.

У червні навколо станції створили зону відчуження – 30 км на північ і південь, 20 км на схід, 120 км на захід – у цей бік в момент аварії дув вітер. Загальна площа – 2600 кв. км. Усього там проживали близько 150 тис. людей. У ліквідації аварії 1986–1989-го брали участь близько 600 тис. осіб. Над зруйнованим реактором спорудили саркофаг. Померли понад 100 тис. ліквідаторів, за даними організації «Союз Чорнобиль». 165 тис. стали інвалідами.

Сформована в СРСР державна комісія для розслідування причин катастрофи всю вину переклала на персонал ЧАЕС. 1987-го відбувся суд. Директора станції Віктора Брюханова засудили на 10 років тюрми. Вийшов 1991-го через стан здоров’я. Такі ж терміни дали головному інженеру Миколі Фоміну та його заступнику Анатолієві Дятлову. Ще троє посадових осіб станції отримали від двох до п’яти років ув’язнення.

27 квітня 1988-го в робочому кабінеті повісився академік Валерій Легасов. Він очолював ліквідаційні роботи на ЧАЕС. У передсмертній записці розповів – атомники були проти будівництва станції неподалік Чорнобиля. У 1990-х спеціалісти Міжнародної агенції з атомної енергії заявили, що однією з причин катастрофи став невдало спроектований реактор.

15 грудня 2000 року Чорнобильська атомна електростанція припинила роботу.Три реактори, що працювали, заглушили. Над четвертим зводять саркофаг. Роботи планують завершити до кінця 2017-го. Після цього мають почистити реактор зсередини. Там залишається близько 180 т радіоактивного урану.

Раніше у Чорнобильській зоні відкрили музей.

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube