В Україні 27 січня — Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Цю пам’ятну дату ввели рішенням Генасамблеї ООН від 1 листопада 2005 (Резолюція № 60/7).

Голокосту, Міжнародний день пам'яті, Україна, новини

Ініціаторами прийняття документа виступили Ізраїль, Канада, Австралія, Росія, Україна, США, а їх співавторами — ще понад 90 держав. Дата 27 січня була обрана тому, що в цей день радянські війська звільнили концентраційний табір Освенцим (територія нинішньої Польщі).

Офіційно пам’ять жертв шанують з 2006 року, але в багатьох країнах жертв Голокосту згадували і до офіційного встановлення цієї дати ООН.

Петро Порошенко заявив про неприпустимість повторення подібних Голокосту злочинів у майбутньому. А прем’єр-міністр Володимир Гройсман закликав берегти пам’ять про трагічні події.

Передісторія Голокосту і його причини

Голокосту, Міжнародний день пам'яті, Україна, новини

Німецький історик і журналіст Гец Алі стверджує, що підтримку політики геноциду нацисти отримали в результаті того, що відібране у жертв переслідування майно було присвоєно рядовими німцями. Німецький психолог Еріх Фромм пояснював Голокост властивою всьому біологічному роду людини злоякісної деструктивністю.

Що таке Голокост

Голокосту, Міжнародний день пам'яті, Україна, новини

Голокост в перекладі з давньогрецької означає «всеспалення». У широкому сенсі під цим терміном розуміється переслідування і масове знищення нацистами представників різних етнічних і соціальних груп (євреїв, поляків, радянських солдатів, циган, гомосексуальних чоловіків, масонів, безнадійно хворих та інвалідів та ін.) В період існування нацистської Німеччини. У вужчому — переслідування і масове знищення євреїв, що жили в Німеччині, на території її союзників і на окупованих ними територіях під час Другої світової війни в період з 1939 по 1945 рік.

Шоа (івр. שׁוֹאָה — лихо, катастрофа) — термін, що вживається євреями на івриті і рідше на деяких інших мовах для позначення політики німецьких нацистів з планомірного знищення єврейського етносу.

Методи нацистів щодо зменшення єврейського населення

Голокосту, Міжнародний день пам'яті, Україна, новини

Спочатку німці масово депортували євреїв, потім в 1941 році Герман Герінг підписав наказ про призначення глави РСХА Рейнхарда Гейдріха відповідальним за «остаточне вирішення єврейського питання». У цей час почалася депортація євреїв з Німеччини в гетто Польщі, Прибалтики і Білорусі.

Євреїв Німеччини, Франції, Голландії, Бельгії посилали на схід, розповідаючи, що це тимчасовий захід. У Польщі створювалися табори смерті, які взагалі не були розраховані на проживання великої кількості людей — тільки на швидке знищення новоприбулих.

На початку грудня 1941 почав діяти перший табір смерті в Хелмно. Там євреїв вбивали чадним газом в закритих вантажівках — «душогубки».

У липні 1942 р почалися масові депортації з гетто Варшави (найбільшого з усіх створених) в табір смерті Треблінка. До 13 вересня 1942 р були депортовані або загинули в гетто 300 тис. євреїв Варшави.

В гетто міста Лодзь утримувалось до 160 000 євреїв. Це гетто було знищено поступово: перша хвиля депортацій в Хелмно відбувалася між січнем і травнем 1942 року і закінчилася лише в 1944 році.

Голокосту, Міжнародний день пам'яті, Україна, новини

Єврейське населення СРСР знищувалося, як правило, безпосередньо в місцях його проживання. Знищенням євреїв в окупованій Одеській області займалися румунські війська. По всій Прибалтиці, Україні, Білорусі, майже біля кожного невеликого міста, біля багатьох сіл, перебували «ями» — яри, куди зганяли і розстрілювали чоловіків, жінок, дітей.

Крім газових камер, розстрілів та масових спалень, нацисти проводили нелюдські випробування на євреїв і інших «ворогів» Гітлера. Про витончених тортурах і методах вбивств написана не одна книга.

Жертви Голокосту

Голокосту, Міжнародний день пам'яті, Україна, новини

За останніми даними, на території Європи налічувалося близько 42 тисяч таборів і гетто, хоча спочатку вчені-історики називали цифру в 7 тисяч.

Традиційно жертвами Голокосту вважаються 6 мільйонів євреїв Європи. Це число закріплено у вироках Нюрнберзького трибуналу. Проте повного поіменного списку жертв не існує. До кінця війни нацисти знищували навіть сліди від таборів смерті; збереглися свідчення про вивіз або знищення вже похованих останків людей перед приходом радянських військ.

У Національному Меморіалі Катастрофи (Шоа) та Героїзму «Яд ва-Шем» в Єрусалимі зберігаються персональні документи, що свідчать про приблизно 4 мільйони жертв, поіменно ідентифікованих. Неповнота даних пояснюється тим, що часто єврейські громади знищувалися цілком і не залишалося рідних, близьких, друзів, які могли б повідомити імена загиблих.

Навіть при визначенні числа жертв Освенціма, де вівся частковий облік в’язнів, називаються різні цифри: чотири мільйони (Нюрнберзький процес над головними військовими злочинцями, 1946); два-три мільйони (за даними табірних есесівців П. Броада і Ф. Ентресса); 3,8 млн (чехословацькі вчені О. Краус і Е. Кулька); один мільйон (Р. Хільберга); два мільйони (Люсі Давидович, М. Гілберт); 1,1-1,5 млн (Ф. Піпер, Польща); 1,4-1,5 млн (Г. Уеллерс, США, І. Бауер, Ізраїль).

З польських євреїв вижило близько 300 тисяч: 25 тисяч врятувалися в Польщі, 30 тисяч повернулися з таборів примусової праці, а решта — це ті, хто повернувся з СРСР.

 

З цього приводу президент України Петро Порошенко опублікував пост на своїй сторінці в соцмережі Facebook.

«Вшановуючи пам’ять про Голокост, ми рішуче заявляємо про неприпустимість повторення подібних злочинів у майбутньому. Україна разом з усім цивілізованим світом непорушно стоїть за втілення ідеалів людяності, гідності та свободи. Пам’ятаємо і змінюймо світ на краще», — написав він.

У той ж час прем’єр-міністр Володимир Гройсман закликав берегти пам’ять про трагічні події.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в будівлі Європарламенту у Брюсселі 24 січня пройде захід День пам’яті жертв Голокосту.

ИСТОЧНИК Оbozrevatel

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube