Речник Української православної церкви Київського патріархату Євстратій Зоря оприлюднив ключові тези із промови Вселенського патріарха Варфоломія на Синаксі щодо українського питання

тези, Зоря, Вселенський патріарх, Україна, церква, Московський патріархат, Київська митрополія

1. Перенесення місця перебування митрополитів Київських на початку XIV ст. до Москви відбулося без благословення матері-церкви Константинопольської, і побожний український народ не раз робив кроки до усунення з-під влади Москви.

2. Патріархат у Москві був проголошений без включення до нього Київської митрополії.

3. Лист 1686 року був наданий під тиском і через обставини, й у ньому йшлося лише про надання дозволу (вжите англійське слово «ліцензія») Московському патріархові посвідчувати Київського митрополита. Але цей митрополит мав і надалі визнавати Вселенського патріарха як свого главу й перебувати в його юрисдикції, про що мало свідчити згадування імені Вселенського патріарха за богослужінням. Ці умови не були дотримані.

4. Ніяких інших документів, які би свідчили про «повну передачу» Київської митрополії в юрисдикцію Московського патріархату, невідомо.

5. Канон 1 Вселенського собору зобов‘язує патріархів не поширювати своїх прав поза межі своєї юрисдикції.

6. Вселенський патріархат терпеляче ставився до порушення його прав, але це не означає згоди з таким порушенням чи того, що воно стало законною справою.

7. Всім відомі церковні проблеми в Україні, й російська церква одна несе відповідальність за них. А тому, як причина проблем, вона не може бути тим, хто їх вирішить.

8. Питання також потребує дій Вселенського патріарха ще й тому, що до нього із проханням про це зверталася і влада України, і (дослівно) патріарх Філарет Київський.

Щодо всього комплексу українських питань на прохання церкви була підготовлена доповідь на понад 90 сторінок, яка буде заслухана.

9. Також беззаперечним є канонічний привілей Вселенського патріарха на розгляд апеляцій до нього від єпископів і кліру інших помісних церков, якщо вони не можуть отримати канонічного захисту своїх прав у власній церкві. На цю тему також є доповідь.

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube