Якою ж була русифікація? Це уривок зі спогадів Афанасьєва-Чужбинського, стосується 1830–1840 років. Ці спогади свідчать, що русифікація відбувалася згори вниз, тобто від вищих до нижчих станів, мала ґендерний підтекст.

русифікація, імперія, дерусифікація, Кобзар

Дерусифікація – дзеркальний процес. Ми свідки того, що дерусифікуватися мають передусім верхи й жінки, низи й чоловіки наслідуватимуть їх. А ось і цитата, що підтверджує мої слова:

«Діти заможного стану, особливо дівчатка, від годувальниць потрапляли або до іноземних няньок, або до таких, які говорили по-російському, і кожне українське слово ставилося їм у провину і тягло за собою покарання.

Ще хлопчики могли навчитися по-українському, але дівчаткам треба було докласти багато праці, щоб розуміти «по-мужицькому», хоча ніщо не заважало зберігати рідний акцент аж до глибокої старості…

Поява «Кобзаря» миттю розвіяла апатію й викликала любов до рідного слова, вигнаного з ужитку не лише в колах вищого стану, а й у розмові з селянами, які намагалися і, звичайно, кумедно, висловлюватися по-великоруськи».

ИСТОЧНИК Роксана ХАРЧУК

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube