70 років тому, 21 лютого 1948-го, за ініціативою Микити Хрущова було видано указ Президії Верховної Ради СРСР  «Про виселення з Української РСР осіб, які злісно ухиляються від трудової діяльності в сільському господарстві й ведуть антигромадський, паразитичний спосіб життя».

виселення з Української РСР, колгосп, селяни, Союз, репресії, Україна, новини

«Всьо во імя чєлавєка, всьо для блаґа чєлавєка!»

За цим указом селяни за невиробітку обов’язкового мінімуму трудоднів підлягали безсудному засланню у віддалені місцевості СРСР за ухвалою загальних зборів колгоспників.

Указ дуже сподобався народам СРСР: практику неправового (юридично нікчемного) виселення «за громадськими вироками» поширили на більшість республік СРСР.

За три з половиною місяці в указі від 2 червня 1948-го Президії Верховної ради СРСР «Про виселення у віддалені райони осіб, які злісно ухиляються від трудової діяльності в сільському господарстві й ведуть антигромадський, паразитичний спосіб життя» вже було встановлено конкретний термін заслання засуджених — вісім (!) років.

Уявіть собі таке:

– ви – звичайна затуркана голодна колгоспниця, ваш чоловік загинув на війні, вашу дочку 1943 року німці забрали на роботу до «Райху» – й вона звідти не повернулася; надворі 1948 рік;

– ви важко працюєте, не отримуючи за ту каторжну працю ані копійки, потім щось трапляється:

– ви маєте поїхати до сусіднього села доглядати хвору самотню матір;

– або кілька тижнів важко хворієте самі (без ліків і лікарів лежите в холодній хаті й чекаєте – помрете чи одужаєте);

– або ваша ланкова зазіхнула на вашу хату (для своєї дочки) і просто не записує ваших трудоднів;

– або, або, або…

Й ось ви уже десь за Полярним колом або в найкращому разі за Уралом длубаєте вічну мерзлоту на «камсамольскай стройкє» – вісім років…

До 20 березня 1953-го в цілому за цими указами було заслано 33 266 осіб, за якими вирушили на заслання 13 598 членів їхніх сімей.

Володимир ЯСЬКОВ

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube