На дострокові парламентські вибори 21 липня пройде п’ять політичних партій та ще одна в межах попадання. І, якщо на початку червня очевидним лідером виступала віртуальна партія «Слуга народу», то за останній місяць ситуація сильно змінилася і продовжує змінюватись.

Не менш цікавими є перегони і в мажоритарних округах. «Остання мажоритарка», як її називають експерти, стимулює кандидатів вдаватись до неабияких хитрощів. Нашу увагу привернув, зокрема,189 округ, що має 26 зареєстрованих кандидатів. То що ж кажуть соціологи?

Чи не кожен день дослідні агентства оприлюднюють рейтинги політичних партій, а нам залишається тільки довіряти їм.

Рейтинг «Слуги народу» на даний момент складає 42,3% проти 48,2% ще пару тижнів тому. «Оппоплатформа» отримує 7,8% «Батьківщина» — 6,9%, Блок Петра Порошенка «Солідарність» — 4, 7%, а от партія Святослава Вакарчука має підтримку 4,3% опитуваних.

Але чи такими будуть реальні результати виборів? Досвід соціологів підказує, що вектор може змінитися в найостанніший момент. Ми називаємо це ефектом «Батьківщини», коли різниця між прогнозом та реальними показниками може відрізнятися на цілих 5%. Пояснюється це досить просто, по-перше, ця компанія дострокова, тому процес роботи з електоратом недовгий, а відповідно — й не такий ефективний. По-друге, випадає вона на період відпусток, влітку явка виборців завжди мінімальна.

Повернемося до рейтингів, за останні пару тижнів «Слуга народу» сильно втратила в підтримці (на 6% менше, ніж на початку червня). Результати сильно зміщуються на користь «Оппоплатформи», і навіть партії Порошенко вдалося обігнати «Голос» Вакарчука.

Чому так сталося? Падіння рейтингів партії Зеленського — процес нормальний. Відразу після свого обрання він робить заяви дуже співзвучні своєму головному супернику — Порошенко, але зовсім не очікуваними для тієї абсолютній більшості, яка принесла йому перемогу (цілих 73%).

Отже, згадаємо: мир на Донбасі, домовленості з РФ. Що маємо в результаті? Абсолютне “нічого” та дублювання поведінки Порошенко. До речі, для обміну полоненими потрібен тільки підписаний указ від президента, для цього не потрібно зусилля Кабінету Міністрів або Верховної Ради.

Тому, безумовне падіння рейтингу популярності президентської партії очевидний. До 21 липня ситуація може змінитися ще більше. «Слуга народу» — нова політична сила, рейтинг якої безпосередньо залежить від дій президента. Поява в списках так званих «токсичних кандидатів», нездійснені обіцянки… Таким чином, інтерес електорату поступово зміщується в бік інших партій. Цікавий факт: нам здається очевидним, що до перемоги прийдуть ті партії, виборча сила яких знаходиться в містах мільйонниках. Однак це не зовсім так — до перемоги прийдуть партії, виборче ядро яких проживає в невеликих містах та селах. Ці групи не переміщаються, вони залишаються вдома влітку, вони менше відстежують новинну стрічку Фейсбука, добре ідеологічно заряджені та готові вийти на голосування за свого лідера. Це склалося історично, їх легко мобілізувати буквально за кілька днів.

Очевидно, що такий електорат проголосує за тих, хто їм ближче і знайомий. Ми вже спостерігаємо за тим, як «на місцях» росте популярність кандидатів з аграрної сфери. Тут все зрозуміло — місцевим легко оцінити кандидата по його реальним діям.

А тепер розглянемо рейтинги по одному з найбільш конкурентних виборчих округів — №189, Хмельницької області. Для початку нагадаємо, що в цей раз до списків потрапило відразу 26 кандидатів (це рекордна кількість для всієї України).

Безумовного лідера на цих перегонах визначити важко. Діючий нардеп Андрій Шинькович наразі має 19,3%, в той час як добре відомий в окрузі кандидат — Олександр Буханевич — 20,8%, Вадим Лозовий — 16,8%, Олена Копанчук — 11%.  Придивимось детальніше до кожного з кандидатів.

Андрій Шинькович — в політиці з 2005 року, починав кар’єру, як помічник-консультант народного депутата України, з 2007 по 2008 рік менеджер будівельної корпорації «Укрмостобуд», потім несподівано змінює кар’єрний вектор та стає редактором газети «Україна та світ сьогодні». З 2012 року Андрій Шинькович стає заступником голови ТОВ «Епіцентр К». Андрій Шинькович зарекомендував себе яук дієвий політик, що завжди опікувався потребами округу і зараз знову шукає підтримки виборців.

Олександр Буханевич — з класичною біографією політика та юридичною та економічною освітою знайомий місцевому електорату найбільше. Добре відомий у Нетішині та в цілому по округу. Політичну кар’єру почав у 2005 році, коли став керівником апарату Хмельницької обласної державної адміністрації.

Олена Копанчук — абсолютно новий і незнайомий кандидат для Хмельницької області. Все, що ми про неї знаємо: представляє партію «Слуга Народу» та володіє своєю адвокатською компанією. Для виборців – це абсолютно нова постать, що не має відношення до округу. Варто також зазначити, що за попередніми даними соціологічних досліджень, кандидата від партії «Слуга Нароу» були готові підтримати понад 20% респондентів, однак цей рейтинг не перейшов до пані Копанчук.

Вадим Лозовий — цікавий факт, але багато хто вважає екс-главу облдержадміністрації ще одним кандидатом від Гереги («Епіцентр»). Ще один цікавий момент — кандидат здобув освіту тільки в 36 років, працював товарознавцем, а потім зробив «неймовірний» стрибок до комерційного директора «Цермет АГС». У 2009 стає директором гіпермаркету «Епіцентр». У 2015 починає свою політичну кар’єру під керівництвом вищезгаданого Гереги. Для Олександра Гереги цей округ став особливо принциповим, адже раніше згаданий Андрій Шинькович вийшов «з-під контролю» городоцького олігарха та більше не підтримує його політичну силу. Напевно, саме тому, окрім Лозового, інтереси Гереги на окрузі представляє ще безліч працівників «Епіцентру» – як директорів різних територіальних відділень, так і працівників служби охорони. За останніми даними, всі вони знімають свої кандидатури на користь Вадима Лозового.

Отже, ось вона вся мажоритарна рать. Якими будуть вибори в Хмельницькій області в цьому році? Наскільки сильно відрізнятимуться результати екзит-полу від рейтингів зараз? Всього 12 днів до ключової події, але вже зараз зрозуміло, що ці вибори будуть безперецендентними. Чи вдасться олігархам реалізувати свій план? Повірять люди в невідомого пропрезидентського кандидата? Чи все ж оберуть реального представника до Верховної ради? Це дуже важливий вибір українців, адже від нього залежить більше ніж майбутнє країни на наступні 5 років. Звичайно, попереду нас ще чекають зміни в цьому окрузі, адже такий високий темп передвиборчої гонки зобов’язує кандидатів проявити свої як сильні, так і слабі сторони. Саме тому, досвід, що стоїть за плечами депутатів попереднього скликання можуть зіграти вирішальну роль.

ИСТОЧНИК depo.ua

Подписывайтесь на наши каналы telegram в Тelegram и telegram в Youtube